این حرف را بارها و بارها از زبان پدرومادران شنیده ام که :

  " ای کاش زودتر اینها را میدانستیم و در کودکی فرزندمان انجام می دادیم ولی دیگر خیلی دیر شده ".

بارها افرادی به کلینیک مراجعه کرده اند که از مشکلات و کج رفتاریهای فرزندشان شکایت داشتند و به دنبال راهی بودند تا بتوانند این مشکلات را حل کنند . مسائلی مثل گرایش به اعتیاد ، رفتارهای خشونت آمیز و خطرناک ، بی انگیزگی و بی هدفی در زندگی ، ناتوانی در بیان نظرات و خواسته ها و بسیاری موارد دیگر که فرزندانشان به آنها دچار بودند . متاسفانه زمانی والدین در صدد درست کردن رفتار خود با فرزندان بر میایند که شخصیت و خصوصیات فردی فرزند تقریبا کامل شده و ذهن او ساختار بزرگسالی خود را یافته است .

 والدین بعنوان اولین مربیان کودک در الگوی رفتاری درست یا نادرست فرزندان خود نقش بسزایی دارند و در فرایند رشدی کودک می توانند در او پایه رفتار درست یا نادرست را بنا کنند. چیزی که می تواند والدین را در این امر مهم یاری رساند تا در آینده فرزندی موفق یا نا موفق، بهنجار یا نابهنجار، مفید یا بزهکار، ...  داشته باشند به شیوه فرزند پروری آنها بر می گردد.

 والدین درهنگام بزرگ شدن فرزند خود ، آن چه را درو خواهند کرد که در مراحل رشد او از بدو تولد تا آن زمان کاشته اند. بنابراین نمی توان باری به هر جهت حرکت کرد و خواهان فرزندی متعالی و موفق در زمینه های تحصیلی و اجتماعی و اقتصادی و فرهنگی و... بود، الگوی اصلی تربیتی فرزند رفتار و منش والدین می باشد. والدینی که به فرزندان خود بدون قید و شرط محبت کرده و انتظارات بجایی از فرزندان خود دارند در مراحل مختلف رشد همگام با فرزند خود حرکت کرده و اکثر مواقع با درک شرایط ویژه او فضایی مناسب را جهت پیشرفت فرزند فراهم می کنند و در نهایت فرزندی خلاق، با اعتماد بنفس کافی، دارای تفکری واگرا، خلاصه فرزندی که به مرحله سلامت و بالندگی قابل توجه رسیده است خواهند داشت.و همچنین والدینی که از فرزند خود توقعات نابجا و انتظاراتی بیش از توان او دارند نهایتا با کودکی بدون اعتماد بنفس کافی ، نومید، بیمار، بزهکار و ضد اجتماعی، معتاد و.... روبرو خواهند شد.

هدف از برگزاری کارگاه مهارت های فرزندپروری ، ایجاد رابطه خوب بین اعضای خانواده ، نظارت و مراقبت پدر و مادرها بر رفتار فرزندان، بيان انتظارات ، ارزش ها و اعتقادات خانواده و انتقال آنها به فرزندان است ، زیرا از طریق این مهارت ها، رابطه بین فرزندان و والدین تقويت مي شود، آنها اوقات بهتر و موثرتری را با هم دارند و می توانند مسائل احتمالی را به شیوه مناسب تری حل و فصل کنند.

کارگاه آموزشی مهارت های فرزندپروری ، با هدف آموزش والدین برای رفتار صحیح با فرزندان و تضمین سلامت روانی آنها، تدوین شده است . مادران با فراگیری مهارت ها و تکنیک های کاربردی فرزندپروری ، می توانند در امر تربیت فرزندان خود ، موفق تر عمل کرده و از این دوران لذت ببرند .

 

کارگاه مهارت های فرزند پروری

سر فصل ها:

✅آشنایی با ویژگی های دوران کودکی

✅نحوه ی برقراری ارتباط موثر با کودک

✅نحوه مدیریت رفتارهای نامطلوب کودک

✅نحوه ی به کار گیری موثر روش های تنبیه و تشویق کودک

✅آشنایی با تکنیک های نظم آموزی

✅آموزش مهمترین تکنیک های رفتاری(توجه، بازی، دستور، اقتدار، پیامد رفتار و...)

 

☑️مدرس: فرزانه محبوبی_کارشناسی ارشد روانشناسی بالینی

⚜️عضو انجمن علمی روانشناسی بالینی

کلینیک مددکاری و مشاوره پارسا

کلینیک مددکاری و مشاوره پارسا با مجوز رسمی بعنوان یکی از کلینیک های موفق دارای مجوز از سازمان بهزیستی در منطقه 6 تهران ، با مدیریت آقای محمد مود ، آماده ارائه خدمات تخصصی در زمینه مددکاری ، روانشناسی و مشاوره بصورت فردی و گروهی می باشد.

 برای ارتباط بیشتر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

 

 

 

پست الکترونیکی ما

public@clinic-parsa.ir

      

 

 

 

 

Search