مهارتهای زندگی چیست؟

چرا برای هر فرد لازم است در طول زندگی خود این مهارتهای ضروری را بیاموزد ؟

اصطلاح مهارتهای زندگی (Life Skills) برای اکثر ما آشناست. اینها مهارتهایی هستند که به ما برای زندگی بهتر کمک می‌کنند.

همانند بسیاری از مسائل دیگر، اجماع و اتفاق‌نظر قطعی در مورد فهرست مهارتهای زندگی و اینکه چه چیزهایی را باید به عنوان مهارت زندگی ضروری دانست و یادگیری آن را توصیه کرد بین متخصصین وجود ندارد.

در این میان شاید یکی از معتبرترین مدل‌ها، مدلی پنج قسمتی باشد که سازمان بهداشت جهانی( WHO)  حدود دو دهه قبل ارائه کرده و هنوز هم در طراحی سیستمهای آموزشی و نیز برنامه ریزی‌های کلان دولت‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد.

سازمان بهداشت جهانی تعریف مهارتهای زندگی را به صورت زیر ارائه می‌دهد:

مهارتهای روانی – اجتماعی که به ما کمک می‌کنند با نیازها و چالش‌های زندگی روزمره بهتر کنار بیاییم.

این سازمان، مهارتهای زندگی را به شکل زیر فهرست و دسته بندی می‌کند:

 

 

 متاسفانه در گذشته این مهارتها ، در هیچ جایی آموزش داده نمی شد نه در مدارس ، نه در خانه و نه در مراکز دیگر . اکنون مدتی است در مدارس آموزش این مهارتها آغاز شده و تا حدودی خانواده ها و دانش آموزان با آنها آشنا هستند . ولی مهارت یافتن کامل آنها نیاز به دقت در آموزش و یادگیری دارد . بسیار از افراد در سالهای بزرگسالی دچار مشکلات متعددی مانند ناتوانی در تصمیم گیری ، ناتوانی در نه گفتن ، کنترل هیجانات مانند خشم و عصبانیت و دیگر مشکلات می شوند که به دلیل ندانستن این مهارتها عملا دچار مشکات متعددی می شوند . رسیدن به اعتیاد ، جدایی و طلاق ، فرار از خانه ، اخراج شدن از کار و بسیاری پیامدهای دیگر که در اثر ناتوانی در این چند مهارت ایجاد می گردد .

یکی از بهترین روشها برای یادگیری این مهارتها در هر سنی که هستید ، استفاده از کارگاه های آموزشی و مشاوره های فردی توسط روانشناس یا مشاور می باشد .

کلینیک مددکاری و مشاوره پارسا

کلینیک مددکاری و مشاوره پارسا با مجوز رسمی بعنوان یکی از کلینیک های موفق دارای مجوز از سازمان بهزیستی در منطقه 6 تهران ، با مدیریت آقای محمد مود ، آماده ارائه خدمات تخصصی در زمینه مددکاری ، روانشناسی و مشاوره بصورت فردی و گروهی می باشد.

 برای ارتباط بیشتر به کانال تلگرام و صفحه اینستاگرام ما بپیوندید

 

 

 

پست الکترونیکی ما

public@clinic-parsa.ir

      

 

 

 

 

Search